Ekonomi

Mahkemenin Apple kararı NFT pazarını canlandırabilir

elmave Epic Games’in ortasındaki hukuki süreçle ilgili değerli bir gelişme yaşandı.

Dev oyun şirketinin teknoloji devine açtığı davada Yargıtay’dan yeni bir karar geldi. Mahkeme, Apple’ın %30’luk hizmet fiyatı indirimini yasa dışı ilan etti ve bu da NFT ekosistemi üzerinde büyük bir etkiye sahipti.

2020 yılında başlayan süreçte Epic Games, Apple’ın yaptığı yüksek kesintilerle pazarda tekel gibi davrandığını iddia etmişti.

Bu konuda başlatılan mahkeme sürecinde hakimler, Apple’ın haklı olmasına rağmen %30’luk fiyat indiriminin Haksız Rekabet Kanunu’nu ihlal ettiğini belirtti.

Bu kararın NFT ekosistemi için olumlu etkileri olması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere Apple geçtiğimiz yıl kapılarını NFT ekosistemine açmıştı. App Store’da NFT uygulamalarını listelemeye başladı ancak bunların ödemesinin yalnızca Apple Share üzerinden yapılabileceğini belirtti.

Bu, Web3 uygulamalarından elde edilen gelirin %30’unu Apple’a bırakacağı anlamına geliyordu. Bu nedenle NFT ekosisteminin App Store üzerinden genişletilmesi beklenen büyüklüğe ulaşamadı.

Ancak bu yeni gelişmenin ardından NFT uygulamalarının yeniden 1 milyar cihaza ulaşan IOS dünyasına yönelebileceği belirtiliyor.

Bu makale ilk olarak BeInCrypto’da yayınlanmıştır.

otlukbeli-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu