Ekonomi

Kişisel Verileri Koruma Kurulu, Veri Sorumluları Sicili’ne kayıt olma zorunluluğunu değiştirmiştir.

Kişisel Bilgileri Saklama Kurulu, Bilgi Sorumluları Sicili’ne kayıt zorunluluğuna istisna teşkil etmesi için kriter olarak kabul edilen “yıllık mali bilanço toplam tutarı”nda değişikliğe gitti.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Kurul, 19 Temmuz 2018 tarihli kararıyla Veri Sorumluları Sicili’ne kayıt zorunluluğuna istisna kriteri olarak kabul edilen “yıllık bilanço toplam tutarı”nı, Türkiye’deki ekonomik şartlara uygun olarak Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu’nun 16.

Bu kapsamda, 19 Temmuz 2018 tarihli Kurul Kararı’nda yer alan “Ana faaliyet konusu özel nitelikli kişisel verileri işlemeyen, yıllık mali bilanço toplamı 50’den az ve yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon Türk Lirası’nın altında olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının” ibaresindeki yıllık mali bilanço toplam bedeli güncellenmiştir.

“Yıllık çalışan sayısı 50’den az ve yıllık mali bilanço toplamı 100 milyon TL’den az olan, asıl faaliyet konusu özel nitelikli kişisel verileri işlemeyen gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının” Bilgi Sorumluları Sicili’ne kayıt yükümlülüğünden muaf tutulmalarına karar verilmiştir.

kizilcahamamhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu