Haber

Hindistan’da Yasadışı İçkiden Ölenlerin Sayısı 8’e Yükseldi

YENİ DELHİ, 24 Ocak (Xinhua) — Tüm Hindistan Radyosu (AIR) Salı günü Hindistan’ın doğusundaki Bihar eyaletinde sarhoş olduğundan şüphelenilen ölü sayısının sekize yükseldiğini duyurdu.

Devlet yayın kuruluşu, “Bihar’da içki içtikten sonra sekiz kişi öldü ve altı kişi görme yetisini kaybetti.”

İlk ölüm haberi, Pazar gecesi Bihar’ın başkenti Patna’nın yaklaşık 107 km kuzeybatısındaki Siwan bölgesindeki Lakri Nabiganj’dan geldi.

AIR’ye göre 14 kişinin durumu kritik ve ölü sayısı artabilir.

AIR, “Üç kişi tedavi için Gorakhpur’a gönderildi ve 11 kişi Patna Tıp Fakültesi Hastanesine gönderildi.”

Bihar Emniyet Müdürü JS Gangwar’ın ifadesinin aktarıldığı radyoda, dezenfektan yapıldığı gerekçesiyle Kolkata’dan getirilen ispirtodan fabrikasyon likör yapıldığı belirtildi.

Gangwar radyoya, bugüne kadar yasadışı sahte içki satışıyla bağlantılı olarak 16 kişinin tutuklandığını söyledi.

Öte yandan iki polis memuru da iddiayla ilgili olarak açığa alındı.

Geçen ay eyalette kaçak içki içtikten sonra 90’dan fazla kişi öldü ve birçoğu hastaneye kaldırıldı. Ölümlerin çoğu, Siwan’ın bitişiğindeki Saran bölgesinde gerçekleşti.

İçki satışının ve tüketiminin kanunen yasak olduğu ve yasağın katı bir şekilde uygulandığı bölgede yaşanan ölümler, kaçak içki satışı tehlikesini bir kez daha gündeme getirdi.

Bihar eyaletinde içki satışı ve tüketimi 2016 yılında yasaklandı. Yasak, kadın örgütlerinin yoksul işçilerin ellerindeki kıt parayı alkol tüketimine harcamasına karşı kampanya yürütmesinin ardından geldi. Yasağa rağmen, devletten kaçak içki tüketimi nedeniyle sık sık ölüm raporları geliyor.

İnsanların genellikle ucuz ve kaçak içki içtiği Hindistan’da, alkole bağlı sahte ölümler yaygındır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu