Ekonomi

Çin yönetimi gayrimenkul geliştiricilerine destek sinyali verdi

Çin basınında yer alan haberlere göre, dün gerçekleştirilen üst düzey toplantıda gayrimenkul geliştiricilerine destek verilmesi ve yerel yönetimlerin borç sorunlarının çözülmesi yönünde sinyal verildi.

Goldman Sachs’tan ( GS) Maggie Weive ekibi, araştırma raporlarında, “Politika yapıcılar, özel ve devlet mülkiyetindeki mülk geliştiricilerine eşit davranılacağını ve makul finansman taleplerinin karşılanacağını vurguladı.”söz konusu.

Raporda, “Politika yapıcılar, yerel yönetim borçlarını çözmek ve ‘merkezi ve yerel yönetim borçlarının yapısını optimize etmek’ için etkili bir uzun vadeli mekanizma kuracaklar.”Terimler de kullanıldı.

Son aylarda Çinli yetkililer ev alımlarına yönelik kısıtlamaları hafifletti ve geliştiricilerin genellikle tamamlanmadan satılan dairelerin inşasını bitirmeleri için destek sağlamaya çalıştı. Ancak Pekin, Çin ekonomisindeki payının neredeyse dörtte birinden daha da küçülmesi beklenen bir şubeye yönelik doğrudan kurtarma paketinden uzak durdu.

Macquarie’nin Çin baş ekonomisti Larry Huve ekibi araştırma notlarında, “Müteahhitlerin mülkle ilgili makul finansman ihtiyaçlarını karşılama sözü verdiler. Konferansta ‘konut spekülasyon için değil yaşamak içindir’ mantrasının dile getirilmemesi dikkat çekicidir.”değerlendirmesini yaptı.

Forex Haber Merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu