Haber

Çin Dışişleri Bakanlığı: Yaptırımlar Çin’in Kararlılığını Güçlendirecek

PEKİN, 9 Eylül (Xinhua) — Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, yaptırımların ve kısıtlamaların Çin’in kalkınma sürecini durdurmayacağını ve yalnızca Çin’in kararlılığını ve kendine inanma ve teknolojik yenilik arama yeteneğini güçlendireceğini söyledi.

Mao bu açıklamayı Cuma günü günlük basın toplantısında, ABD hükümetinin Huawei’nin son akıllı telefon modelinde bulunan gelişmiş Çin çipi hakkında resmi bir soruşturma başlattığı yönündeki bir soruya yanıt olarak yaptı ve bu, Washington’da bu çipin etkinliği konusunda tartışmalara yol açtı. yaptırımlar.

Sözcü, Çin’in ticaret ve teknoloji konularının siyasallaştırılmasına ve ulusal güvenlik kavramının aşırı genişletilmesine ve kötüye kullanılmasına karşı olduğunu belirtti.

Mao, ABD’nin Çinli şirketleri bastırmak için devlet gücünü kötüye kullandığını, bunun serbest ticaret unsurunu ve uluslararası ticaret kurallarını ihlal ettiğini, küresel sanayiyi ve tedarik zincirlerini istikrarsızlaştırdığını söyledi. Mao, “Böyle bir uygulama kimsenin çıkarına hizmet etmez” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu