Haber

Avusturya’da Onur Yürüyüşüne saldırı iddiası: Üç kişi gözaltına alındı

Avusturya’da LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne saldırmaya hazırlandıkları iddiasıyla 3 kişi gözaltına alındı. Radikal İslamcı olduklarından şüphelenilen bu üç kişinin Çeçen ve Boşnak kökenli olduğu belirtiliyor. Şüphelilerin Avusturya pasaportu var.

BIÇAK, BALTA VE Tüfek Bulundu

Başkent Viyana’da Cumartesi günü düzenlenen yürüyüşe 300 binden fazla kişi katıldı. Avusturya polisi Cumartesi günü 14, 17 ve 20 yaşlarındaki erkeklerin evlerinde gözaltına alındığını duyurdu. Operasyonda ayrıca bıçak, balta ve havalı tabanca da ele geçirildi. Ülkenin iç istihbarat birimi başkanı Omar Haijawi-Pirchner, Pazar günü düzenlediği basın toplantısında operasyonun ayrıntılarını açıkladı.

‘AMAÇ İNSANLARA KORKU VE ENDİŞE VERMEK’

Haijawi-Pirchner, operasyonun kamuoyuna duyurulmasının katılımcıları endişelendirmek için ertelendiğini belirterek, “Buradaki asıl amaç terörizmdir. Halkta korku ve endişe uyandırmaktır. Bizim görevimiz bunu önlemek” dedi. Güvenlik yetkilisi, gözaltındaki üç kişiden birinin polis nezaretinde olduğunu da kaydetti.

Haijawi-Pirchner, IŞİD’in saldırı davetlerine karşı teyakkuz halinde olduklarını da vurguladı. Avusturya’daki son DAİŞ saldırısı Kasım 2020’de gerçekleşti. Viyana’da karşılama hedefi olarak silahlı bir kişinin gelişinde 4 kişi hayatını kaybetti, 23 kişi yaralandı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu