Ekonomi

Avrupa Merkez Bankası’nda ‘iletişim’ endişesi

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri, önümüzdeki hafta yapılması planlanan faiz artırımının ardından önümüzdeki döneme ilişkin hedeflerini açıklarken doğru üslubu tutturmaktan endişeli.

Bloomberg’e konuşan yetkililer, Yönetim Kurulu üyelerinin 27 Temmuz atılımından sonra izleyecekleri yola ilişkin iletişimi en büyük güçlükleri olarak gördüklerini söylediler.

Görev, farklı departmanlardan yetkililerin Eylül’deki bir sonraki toplantının sonucu hakkında farklı bakış açılarına sahip olması nedeniyle, yeni bir faiz artırımı veya ara verme yönünde güçlü sinyaller vermekten kaçınmak olacak.

Bu acele, 20 ülkeden oluşan Euro bölgesinin şimdiye kadar gördüğü en güçlü parasal sıkılaştırma sürecini tamamlayan ECB’nin duyarlılığının altını çiziyor.

Yatırımcılar enflasyonu düşürmek için mevduat faizini yüzde 4’e çıkaracak iki çeyrek puanlık artış daha beklerken, yetkililerin son açıklamaları geri adım atılmasına neden oldu.

Son olarak, Salı günü klasik bir şekilde şahin olan Klaas Knot, Bloomberg’e Temmuz’dan sonra adımlar için asla kesin bir seçenek olmayacağını söyledi.

termal-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu